Calendar

Calendar

    Monday 18 February

    -

    NNAS Silver Course 1 (Exeter School/Dartmoor)

    Tuesday 19 February

    -

    NNAS Silver Course 1 (Exeter School/Dartmoor)

    Wednesday 20 February

    -

    NNAS Silver course 2 (Exeter School/Dartmoor)

    Thursday 21 February

    -

    NNAS Silver course 2 (Exeter School/Dartmoor)

    Sunday 24 February

    15:00 - 18:30

    HET Holocaust Conference

    Monday 25 February

    -

    U6 Trial Examinations

    -

    Upper 2: 'Make Your £5 Grow' selling week

    Tuesday 26 February

    -

    U6 Trial Examinations

    14:00 - 14:00

    Cross Country: Stover Prep Invitation Event (U9 & U11 Girls & Boys) (Away)

    15:30 - 16:45

    Netball: U13A & B VII v St Peter's High School. (Away)

    16:00 - 17:15

    Choral Society rehearsal (Music Hall)

    16:00 - 17:00

    Catalyst Club: Politics (Room 84)

    16:15 - 17:30

    Netball: U15A VII v Maynard (Home)

    Wednesday 27 February

    -

    U6 Trial Examinations

    -

    M5 Geography Bristol Field Trip (Bristol Docks)

    14:00 - 14:00

    Boys' Hockey: U11A, U11B, U10A & U10B: Blundell's Prep Festival (Away)

    14:00 - 14:00

    Netball: U11A & U10A v Exeter Cathedral School & Blundell's Prep (Away (Blundell's Prep))

    16:15 - 17:30

    Netball: U13A & B, U12A & B VII v Blundell's (Home)

    Thursday 28 February

    -

    U6 Trial Examinations

    14:00 - 14:00

    Football: U9A & U9B v Plymouth College Prep (Home)

    14:00 - 14:00

    Netball: U9A & U9B v Plymouth College Prep & St Peter's Prep (Home)

    15:30 - 17:00

    Netball:U15A & B VII v St Peter's High School (Away)

    16:00 - 17:00

    Medical Society (B4)

    16:15 - 18:30

    Boys' Hockey: U15 XI v Mount Kelly (Away)

    16:15 - 17:15

    Netball: U12 v St John's, Sidmouth (Home)

    17:00 - 17:00

    ABRSM Theory exam (ABRSM Theory exam centre, Exeter)

    19:00 - 21:30

    Exonians' Cambridge Dinner (Emmanuel College)

    Friday 1 March

    -

    U6 Trial Examinations

    17:30 - 19:30

    Boys' Hockey: 1st XI v Mount Kelly (H) (Home)

    19:00 - 21:30

    Exonians' Oxford Dinner (University College, Oxford)

    Saturday 2 March

    -

    Ten Tors taining (Southern Tors)

    11:00 - 12:30

    Boys' Hockey: U13A and B VII v Mount Kelly (Home)

    12:00 - 13:30

    Boys' Hockey: U12A and B VII v Mount Kelly (Home)

    Sunday 3 March

    -

    Ten Tors training (Southern Tors)

    08:00 - 16:00

    Rugby Sevens: U18 Colston's Tournament (Away)

    Monday 4 March

    -

    U6 Trial Examinations

    -

    Sixth Form Interview Day

    14:00 - 17:00

    M5 Drama Workshop Complicite (drama studio)

    15:40 - 16:00

    Book Fair (Junior School Hall)

    16:00 - 18:30

    Netball: U14A & B VII v Colyton (Away)

    16:00 - 16:00

    Parents' Evening (Form 1H, Upper 2A, Upper 2W) (Dining Hall)

    Tuesday 5 March

    -

    U6 Trial Examinations

    -

    Boys' Hockey: U13 Devon In2hockey Finals (Away)

    14:20 - 14:20

    Netball: U16 & U15 VII Exeter Area Tournament at St Peter's High School (Away)

    14:30 - 14:30

    Swimming: U10 & U11 Boys and Girls: IAPS Qualifying Event, Hazlegrove School (Away)

    15:40 - 16:00

    Book Fair (Junior School Hall)

    16:00 - 17:15

    Choral Society rehearsal (Music Hall)

    16:15 - 18:00

    Boys' Hockey: U13A and B VII v Queens College (Away)

    16:15 - 17:30

    Netball: U15B VII v St Johns (Home)

    Wednesday 6 March

    -

    National Careers Week

    13:15 - 16:30

    Rugby Sevens: U16 County Tournament (Home)

    13:30 - 13:30

    Netball: U11A, U11B & U11C v Maynard School & Millfield Prep (Home)

    14:00 - 14:00

    Boys' Hockey: U10A & U10B v Wellington School (Away)

    14:30 - 16:00

    Netball: 1st & 2nd VII v Plymouth College (Home)

    15:00 - 16:45

    Football: 2nd XI v King's College, Taunton (Isca League) (Home)

    15:40 - 16:00

    Book Fair (Junior School Hall)

    16:00 - 18:30

    Boys' Hockey: U16/2nd XI v Mount Kelly (A) (Home)

    16:00 - 17:30

    Boys' Hockey: U12A & B VII v Truro (Home)

    16:00 - 17:30

    Boys' Hockey: U13A & B VII v Truro (Home)

    16:00 - 17:00

    Informal String Concert 2 (Music Hall)

    Thursday 7 March

    -

    National Careers Week

    -

    World Book Day - 'Reading Around the World'

    13:00 - 15:30

    L5 Biology 'Men in White Coats' event (RILD Building Exeter University)

    14:00 - 14:00

    Boys' Hockey: U9A, U9B & U8 v Blundell's Prep (Away)

    14:00 - 14:00

    Netball: U14 & U13 VII Exeter Area Tournament at St Peter's High School (Away)

    14:00 - 14:00

    Netball: U9A & U8 v Blundell's Prep (Away)

    15:40 - 16:00

    Book Fair (Junior School Hall)

    16:15 - 18:00

    Boys' Hockey: U15 XI v Queens College (Away)

    18:30 - 23:00

    Drama trip - God of Chaos (Theatre Royal, Plymouth)

    Friday 8 March

    -

    National Careers Week

    08:45 - 08:45

    Upper 2: Dragon's Den Final (Virgin Money Maths Project) (Music Hall)

    13:00 - 16:00

    L6 Futures Conference

    15:40 - 16:00

    Book Fair (Junior School Hall)

    Saturday 9 March

    10:00 - 16:00

    Lower 2 & Upper 2 Drama Club: 'Macbeth' workshop (Drama Studio)

    10:00 - 12:00

    Netball: U15, U14, U13, U12 VII v Plymouth College (Home)

    11:00 - 12:45

    Boys' Hockey: U12A & B VII v West Buckland (Home)

    12:00 - 13:45

    Boys' Hockey: U13A & B VII v West Buckland (Home)

    14:15 - 17:30

    Boys' Hockey: 1st & 2nd XI v Kings College (Away)

    14:15 - 16:30

    Boys' Hockey: U14A XI v Kings College (Home)

    15:30 - 18:30

    Boys' Hockey: U14B & U15B XI v Kings College (Away)

    15:30 - 17:00

    Boys' Hockey: U15A XI v Kings College (Home)

    Sunday 10 March

    08:30 - 17:30

    YE Students to meet finance specialist (Clarkes Village, Somerset)

    16:30 - 18:15

    Choral Society rehearsal (Music Hall)

    Monday 11 March

    -

    National Careers Week

    15:45 - 17:00

    Netball: U14 v St John's, Sidmouth (Away)

    16:00 - 17:30

    Swimming: Gala Girls' U13 & U15 v QE (Home)

    18:00 - 22:00

    London Exonians Buffet and Drinks Reunion (Artigianos, St Pauls)

    Tuesday 12 March

    -

    National Careers Week

    -

    UKMT Team Maths Challenge (Exmouth Community College)

    09:00 - 13:00

    Upper 1 STEM Event: Lego League Junior (Andrews Hall)

    10:00 - 10:55

    M5 Biology Challenge (Wolfson Suite)

    10:00 - 10:00

    Boys' Hockey: U11A: Devon County Finals (Away - Marjons, Plymouth)

    16:00 - 17:30

    Boys' Hockey: U14A XI v Queens College (Home)

    16:00 - 17:15

    Choral Society rehearsal (Music Hall)

    16:00 - 16:00

    Netball: U13A&B, U12 VII v Exeter Cathedral (Home)

    Wednesday 13 March

    -

    Music: GCSE and A Level performances (Music Hall)

    11:30 - 12:45

    M5 Biology Challenge (Wolfson Suite)

    14:00 - 14:00

    Football: Exeter Junior School U11 Tournament (Home)

    14:00 - 14:00

    Netball: U11B, U10B & U10C v Wellington School & Stover Prep (Home)

    14:00 - 14:00

    Netball: U19 VII Exeter Area Tournament (Home)

    16:00 - 17:30

    Boys' Hockey: U12A & B VII v Exeter Cathedral School (Home)

    16:00 - 16:00

    Lower 2 & Upper 2 Drama Club: 'Macbeth' (Drama Studio)

    16:30 - 18:30

    Boys' Hockey: 1st & 2nd XI v Queens College (Away)

    Thursday 14 March

    08:30 - 18:00

    Boys' Hockey: U14 West Finals (Away)

    14:00 - 17:30

    Netball: U12 End of Season Tournament (Okehampton)

    14:00 - 14:00

    Boys' Hockey: U9B: Blundell's Prep Festival (Away)

    14:00 - 14:00

    Football: Exeter Junior School U9 Tournament (Home)

    14:00 - 14:00

    Netball: Exeter Junior School U9 Tournament (Home)

    16:00 - 16:00

    Football: U8A v Bramdean School (Home)

    19:30 - 21:30

    Music: BSO Concert trip (The Great Hall, Exeter University)

    Friday 15 March

    16:00 - 17:00

    Boys' Hockey: U12's v U11's (Home)

    18:00 - 23:00

    OE Quiz Night (Main Hall)

    Saturday 16 March

    -

    MUN Conference (Queens College, Taunton)

    08:30 - 14:30

    Young Enterprise Spring Market (St Stephens Church)

    10:00 - 10:00

    Netball: Exeter Junior School U10 Tournament (Home)

    14:00 - 14:00

    Netball: U15A & B, U14A & B VII v Taunton School (Home)

    14:30 - 14:30

    Netball: 1st, 2nd & 3rd VII v Taunton School (Away)

    Sunday 17 March

    16:30 - 18:15

    Choral Society rehearsal (Main Hall)

    Monday 18 March

    -

    L6 Geography Field Trip (Exe Valley)

    Tuesday 19 March

    13:00 - 16:00

    L6 UCAS Higher Education Exhibition (Westpoint)

    16:00 - 18:00

    Choral Society extended rehearsal (Main Hall)

    16:00 - 17:00

    Medical Society (B4)

    16:00 - 16:00

    Netball: U12A & B VII v Uffculme (Home)

    19:00 - 23:55

    Theatre Trip - A Comedy about a Bank Robbery (Northcott Theatre)

    Wednesday 20 March

    16:00 - 16:30

    Informal Harp Concert (Music Hall)

    16:00 - 16:00

    Football: 1st & 2nd XI v Wellington School (Isca League) (Away)

    Thursday 21 March

    06:45 - 18:00

    CCF RAF Air Experience Flight (RAF Boscombe Down)

    13:30 - 16:30

    Choral Society rehearsal (Exeter Cathedral)

    16:00 - 16:00

    Football: U9A & U9B v St Leonard's Primary School (Home)

    19:30 - 21:30

    Choral Society Concert (Exeter Cathedral)

    Friday 22 March

    14:00 - 14:00

    Cross Country: Blundell's Prep U9 & U11 Boys & Girls (Larkman Cup) (Away)

    16:00 - 23:59

    L6 DofE Gold Practice, Wild camping (Teignhead Farm, Dartmoor)

    Saturday 23 March

    00:00 - 12:00

    L6 DofE Gold Practice, Wild camping (Teignhead Farm, Dartmoor)

    -

    MUN Conference (Haileybury)

    10:30 - 10:30

    Boys' Hockey: U11A &U10A v Taunton Prep (Away)

    11:30 - 16:00

    Boys' Hockey: Senior XI v Wellington School (Away)

    12:00 - 15:30

    Boys' Hockey: U15 XI v Wellington School (Home)

    13:30 - 16:30

    Boys' Hockey: U14 XI v Wellington School (Home)

    14:00 - 14:00

    Netball: 1st, 2nd, 3rd & 4th VII v Queen's Taunton (Home)

    14:00 - 14:00

    Netball: 2nd & 3rd VII v Mount Kelly 1st & 2nd (Home)

    14:00 - 14:00

    Netball: U15A, U13A, U12A VII v Queen's Taunton (Away)

    14:00 - 14:00

    Netball: U15B, U13B, U12B VII v Queen's Taunton (Away)

    15:00 - 15:00

    Netball: U14A & B VII v Queen's Taunton (Home)

    Monday 25 March

    08:35 - 15:55

    GCSE Art Practical Examination - Day 1 (Art Block)

    08:40 - 12:45

    U5 French speaking tests (pavilion)

    11:00 - 11:00

    Junior School Photograph (Chapel Lawn)

    14:35 - 15:55

    L5 House Hockey

    16:00 - 23:55

    Rugby Sevens: U18 Rosslyn Park Tournament (Away)

    16:00 - 16:00

    Boys' Hockey: U11A & U11B v Exeter Cathedral School (Home)

    Tuesday 26 March

    00:00 - 22:00

    Rugby Sevens: U18 Rosslyn Park Tournament (Away)

    -

    ABRSM additional day of exams (Music Hall)

    -

    Psychology Conference for A level pupils (London)

    08:35 - 15:55

    GCSE Art Practical Examination - Day 2 (Art Block)

    10:00 - 10:00

    Boys' Hockey: U11A: West Region Finals (Away - Millfield)

    14:35 - 15:55

    4th Form House Hockey

    16:00 - 17:00

    Catalyst Club: Geography (Room 10)

    16:15 - 17:30

    Netball: U15 & U14 v Bramdean (Home)

    Wednesday 27 March

    08:35 - 15:55

    A Level Art Practical Examination - Day 1 (Art Block)

    10:30 - 13:30

    Founder's Day music rehearsals (Exeter Catheral)

    13:30 - 20:00

    Young Enterprise Regional Competition (Devon County Hall)

    14:15 - 15:15

    Founder's Day service (Exeter Cathedral)

    Thursday 28 March

    -

    Trinity Music exams (Music Hall)

    08:35 - 15:55

    A Level Art Practical Examination - Day 2 (Art Block)

    14:35 - 15:55

    3rd Form House Hockey

    14:35 - 15:55

    M5 House Hockey

    15:30 - 15:30

    Football: U11B & U8A v Otterton Primary School (Away)

    17:30 - 19:00

    GCSE Drama component 2 performance exam (Drama Studio)

    Friday 29 March

    -

    Trinity Music exams (Music Hall)

    08:35 - 15:55

    A Level Art Practical Examination - Day 3 (Art Block)

    16:00 - 16:00

    Boys' Hockey: U11B & U10B v St Leonard's Primary School (Home)

    19:30 - 21:30

    Sidbury Chamber Concert (St. Giles' Church, Sidbury)

    Saturday 30 March

    -

    Ten Tors training: 1633 Challenge (1633 Challenge)

    10:00 - 14:30

    Young Enterprise HSBC pop-up stall (HSBC Exeter High street)

    Sunday 31 March

    -

    Ten Tors training: 1633 Challenge (1633 Challenge)

    Monday 1 April

    -

    ABRSM Music exams (Music Hall)

    -

    Junior Spring Concert rehearsals (Main Hall)

    14:00 - 14:00

    Junior School Cross Country (Home)

    14:15 - 14:15

    Football: 1st XI v Old Exonians (Home)

    16:00 - 18:00

    Boys' Hockey: 1st XI v Old Exonians (Home)

    Tuesday 2 April

    -

    ABRSM Music exams (Music Hall)

    -

    Junior School Spring Concert rehearsals (Main Hall)

    19:00 - 23:55

    Theatre Trip - Richard III (Bristol Old Vic)

    19:00 - 21:00

    Junior School Spring Concert (Main Hall)

    Wednesday 3 April

    09:00 - 14:00

    Music: GCSE final perfomances (Music Hall)

    15:40 - 15:40

    Term ends

    Thursday 4 April

    06:45 - 18:00

    CCF RAF Air Flight Experience (RAF Boscombe Down)

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    Friday 5 April

    06:45 - 18:00

    CCF RAF Air Flight experience (RAF Boscombe Down)

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    09:00 - 23:55

    M5/L6 Adventure Training (Snowdonia)

    Saturday 6 April

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    09:00 - 23:55

    M5/L6 Adventure Training (Snowdonia)

    Sunday 7 April

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    09:00 - 23:55

    M5/L6 Adventure Training (Snowdonia)

    Monday 8 April

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    09:00 - 23:55

    M5/L6 Adventure Training (Snowdonia)

    Tuesday 9 April

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    09:00 - 23:55

    M5/L6 Adventure Training (Snowdonia)

    Wednesday 10 April

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    09:00 - 23:55

    M5/L6 Adventure Training (Snowdonia)

    Thursday 11 April

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    09:00 - 23:55

    M5/L6 Adventure Training (Snowdonia)

    Friday 12 April

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    09:00 - 23:55

    M5/L6 Adventure Training (Snowdonia)

    Saturday 13 April

    09:00 - 23:59

    Ski Trip (Saas Fee, Switzerland)

    Wednesday 24 April

    -

    Music A Level final performances (Music Hall)

    Friday 26 April

    -

    RN/RAF - M5 - DofE Practice Expedition

    08:45 - 12:45

    U5 German speaking tests (Pavilion)

    Saturday 27 April

    -

    RN/RAF - M5 - DofE Practice Expedition

    -

    Ten Tors trg 5 (Northern Tors)

    Sunday 28 April

    -

    Ten Tors trg 5 (Northern Tors)

    10:00 - 16:30

    Lower School Play (The Witches) Technical Rehearsal (Main Hall)

    14:00 - 17:00

    Chamber Choir and Symphony Orchestra rehearsal (Music Hall)

    Monday 29 April

    08:45 - 12:45

    U5 Spanish speaking tests (all week) (Pavilion)

    Tuesday 30 April

    -

    Junior Maths Challenge (Exeter School)

    Wednesday 1 May

    -

    WaterAid concert rehearsals (St. Michael's and All Angels Church, Heavitree, Exeter)

    14:00 - 16:00

    Lowere School Play (The Witches) Dress Rehearsal (Main Hall)

    19:30 - 21:30

    WaterAid Concert (St. Michael's and All Angels Church, Heavitree, Exeter)

    Thursday 2 May

    08:35 - 17:00

    Art Department GCSE and A Level Moderation (Art Room 1)

    14:00 - 20:00

    Old Exonian Golf Day (Exeter Golf and Country Club)

    19:30 - 21:30

    Lower School Play (The Witches) Performance (Main Hall)

    Friday 3 May

    08:35 - 17:00

    Art Department GCSE and A Level Moderation (Art Room 1)

    19:30 - 21:30

    Lower School Play (The Witches) Performance (Main Hall)

    Tuesday 7 May

    08:45 - 12:45

    Spanish A level speaking tests (Pavilion)